Ana Sayfa » Güncel
MAVİ EKONOMİ VE MAVİ KALKINMA
13 Mart 2023 Pazartesi 02:18


Giresun İmam hatip mezunları vakfı (GİMEV) in geleneksel Kahvaltılı Akademi programının Konuğu İstanbul Ünivesitesi Su Bilimleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Ana Bilim dalı Başkanı ve Türk Deniz Araştırma Vakfı (TÜDAV) Yönetim kurulu Bakanı Prf .Dr Bayram Öztürk idi.

Son Yılların gözde sektörü Kafes Balıkçılığı ve Mavi Ekonomiyi Anlattı Dünyada da bu sektörü Türkiye adına en iyi  bilen  Akademisyen olarak denize etkisi ve ekonomiye katkısı üzerinde bilgiler verdi,

Denizlerin çok kıymetli olduğunu ne yazık ki Yanlış bilinen  bir durum var Kafes Balıkçılığı denizi kirletiyor diye öyle bir şey olabilirmi kıyıya belli bir milde yapılıyor. Kafes balıkçılığı yapmak için Denizin temiz olması gerek. Denizlerimiz o kadarda temiz değil çünkü Karadeniz’de hemen hemen her ilçe Atık sularını denize bırakıyor hiç birinin Kollektörü yok.

Balık Sadece Balık değildir Katma değerli ürün üretmek gerekir Aynen Fındık gibi. Balık işlenirse Ekonomiye daha büyük etkisi olur.

Mavi Ekonomi de  Dalış ve Yelken için  Karadeniz  uygun bir Lokasyon ilimize ve bölgeye bu işle uğraşan kişileri getirmemiz gerekiyor bunu gerçekleştirebiliriz. yapacak kişilerimiz var

Birde bizim Mavi Ekonomi ve Deniz Turizmi için yapmamız gereken işler var  Limanlar İskeleler Kıyılar  temiz olması lazım  temiz olursa gereken ortam da sağlandığı taktirde  ziyaretçi gelir hem de bu ziyaretçiler ciddi şekilde para bırakıyorlar .

Akdeniz giden dostlarımız neden Karadeniz’e ilimiz Giresun’a gelmesin diye Konuşurken.   Sivil toplum Kurulularının çevreye duyarlı olmalarını memlekette Derelerin, Obuzların, temiz olması gerektiğini buralara atılan Atıkların bir şekilde denize ulaştığını dile getirdi.

Çevre Temizliği ile ilgili Din Adamlarının da duyarlı olmalarını “Tırnak içinde söylüyorum Yeşil İmamlarımızın olmazı lazım diye düşünüyorum” Tabiri caizse.

 Dünyadan örnekler veren Bayram Öztürk Hoca  Bugün bizleri ağırladınız Başkan Bilal Dede Kardeşime Teşekkür ederim Mavi Ekonomi üzerine hemşerilerimizi bilgilendirmeye çalıştık.

Ben Akademisyenim Yatırım danışmanı falan değilim Ancak Giresun başta olmak üzere Karadeniz benim memleketim Ülke hepimizin.  Bu konulara kafa yoran Hemşerilerimize destek ve Bölgemizin Mavi Ekonomi ve de Mavi Kalkınmaya öncülük etmeye her daim hazır olduğumu bilgilerinize sunarım diye konuştu.

HABER : AYDIN KÖMÜRCÜ

 

 

 

 

 

 

 Etiketler : vatangiresun.com/Ahmet, demiray/Abdurrahman, Ada, /Aydın, kömürcü/Mehmeh, Cebeci/Eynesil, Kemaliye, köyü, /Mustafa, Civek/, Erdal, Avcı, giresunhavadis.com/Adnan, Kara/İsmail, Akdoğan, gurbetcicotanaklar, ,


Bu Haber Toplam 1990 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: