Ana Sayfa »
Giresun ekonomisi kilitlendi
08 Nisan 2009 Çarşamba 19:29
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Anaforoğlu, Giresun'da işsizlik sorunun giderek büyüdüğüne dikkati çekti.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Anaforoğlu, Giresun'da işsizlik sorunun giderek büyüdüğünü söyledi.

Yörede önemli iş istihdamı sağlayan fabrikaların bir bir kapandığını dile getiren Anaforoğlu, yaptığı açıklamada bu durumun endişe verici hale geldiğini kaydetti.

Giresun'da işsizlik sorunun giderek büyüdüğünü ifade eden Anaforoğlu, “Türkiye İş Kurumu'nun Giresun verilerine göre, 2008 yılı sonu itibarıyla 4 bin 240 işsiz başvurusuna karşılık, 2009 yılının ilk üç aylık döneminde yoğun bir artış yaşanmıştır. 2008 sonunda kuruma başvuran 3 bin 38 erkeğe karşın, bin 202 kadın işsizin kayıt olduğu öğrenildi. 2009 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları verilerine göre ise 483'ü erkek, 550'si kadın olmak üzere bin 33 kişi İş Kurumuna kayıt yaptırdı. Ülke ortalamasının (yüzde 13.6) üzerinde bir gösterge ortaya koyan Giresun'daki işsiz oranının temel nedeni son üç yılda ekonominin daha da kötüye gitmesi olarak değerlen-dirilmektedir” dedi.

    Anaforoğlu, Giresun'da, her geçen yıl aktif ticarete giren üye sayısında yaşanan azalışa karşılık, kaydı silinenlerde yaşanan artışın hassas noktaya ulaştığına dikkat çekerek, ”2009 yılının ilk üç aylık bölümünde 42 firma odamıza aktif ticaret için kayıt yaptırırken, 25 firmanın ise kaydını sildirdiği görülmektedir. 2008 yılında 192 firma odamıza kaydolurken,77 firma ise kaydını sildirmiştir.
    2003 yılında ise bu veri 246 kaydolan firmaya karşılık, 74 kaydı silinen firma olarak tespit edilmiştir. Giresun ticaret alanda daralan bir il olmayı sürdürmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi kanalıyla piyasaya aktardığı fındık parası haricinde bir girdisi bulunmayan Giresun'un, ekonomik olarak kilitlenmiştir. Ülke genelindeki ekonomik kriz mutlak bir gün son bulacak ve reel sektör tekrar hareketlenecektir, fakat Giresun için durum bu kadar basit değildir” diye konuştu.


Kaynak: yerel kaynak Etiketler : Giresun, ekonomisi, kilitlendi,


Bu Haber Toplam 7067 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: