Ana Sayfa »
Eski fındıklar yağ olacak
09 Nisan 2009 Perşembe 18:45
Stoklarında 600 bin tondan fazla fındık bulunan TMO, tüketimi artırmak için perakende fındık, fındık ezmesi yanında, fındık yağı satışına da başladı

Stoklarında 600 bin tondan fazla fındık bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), tüketimi artırmak için perakende fındık, fındık ezmesi yanında, fındık yağı satışına da başladı.

Ofis, ülke genelindeki 150 iş yerinde, TMO markalı özel teneke ambalajlarda, 1 litrelik fındık yağını 4,75 liradan, 5 litrelik fındık yağını ise 22 liradan satışı sundu.

Ofis, 2005 ve 2006 yılı ürünü 67,5 bin ton fındığı yağ olarak değerlendirecek.

TMO Genel Müdürü Mesut Köse, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, fındık üreticilerinin mağdur olmaması için 2006 yılından itibaren fındık alımı ile görevlendirilen ofis'in, 2008-2009 dönemi üretiminin yüzde 46’sı olan 366 bin ton fındığı alarak, ürün bedellerinin tamamını, toplam 1 milyar 518 milyon lirayı üreticilerin hesaplarına aktardığını bildirdi.

Fındıkta iç piyasa tüketiminin ve dış talebin artırılmasına dönük çalışmalar yaparak arz fazlası fındık stoklarının piyasa üzerindeki olumsuz etkisini azaltmayı hedeflediklerini bu kapsamda, 2005 ve 2006 yılı mahsulü fındıkların yağ olarak değerlen-dirilmesini kararlaştırdıklarını anlatan Köse, halen 67 bin 500 ton fındıktan yağ imalatına devam edildiğini kaydetti.

Vatandaşın ucuz fındık tüketmesi ve tüketimin daha geniş kitlelere yaygınlaştırılması amacıyla, uzun süredir satış noktalarında kavrulmuş iç fındık ve fındık ezmesi sattıklarını hatırlatan Köse, şu bilgiyi verdi:

''Daha önce yüksek fiyatı nedeniyle sınırlı miktarda tüketimi söz konusu olan fındık yağı, artık TMO tarafından imal ettirilerek uygun fiyattan tüketicilere sunulmaya başlandı.

İmalattan üretilen yağın, ham yağ olarak toptan, rafine yağ olarak ise toptan ve perakende şeklinde satışı yapılıyor. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan fındık yağının tanıtımı ve geniş kitlelerce tüketiminin sağlanması için, TMO markalı özel teneke kutular içinde, 1 litre fındık yağı 4,75 lira ve 5 litre fındık yağı ise 22 liradan satılıyor.

İnsan sağlığı ve beslenmesindeki önemi de dikkate alındığında, vatandaşlarımızın daha sağlıklı beslenebilmesi bakımından, bundan sonraki süreçte fındık yağının tüketiminin artırılması ve sofralarımızdaki hak ettiği yeri alması için çalışmalarımız sürdürülecek.''

TMO'nun depolarında halen, 2005 ürünü 8,8 bin ton, 2006 ürünü 155 bin ton, 2007 ürünü 86 bin ton, 2008 ürünü 366,2 bin ton fındık bulunuyor.

GİRESUN KALİTE FINDIKLAR PEŞİN SATIŞA AÇILDI

Bu arada, yeni alım dönemine hazırlanan Ofis, stoklarındaki 2007 ve 2008 ürünü yaklaşık 60 bin ton Giresun kalite fındığı, peşin bedel ile satışa açtı.

Stoklarda bulunan 2007 ürünü 5 bin 315 ton Giresun kalite fındık KDV hariç 4,4 liradan, 2008 ürünü 54 bin 415 ton Giresun kalite kabuklu fındık, 10 bin tona kadar olan taleplerde KDV hariç 4,5 lira, 10 bin tonun üzerindeki taleplerde KDV hariç 4,4 liradan satılacak. Fındık numuneleri, ilgili işyerlerinde KDV dahil 6 liraya alınabilecek. Satışlar için gerekli işlemler, Giresun ve Trabzon şube müdürlüklerince yapılacak.

FINDIK YAĞININ ÖZELLİKLERİ

Verilen bilgiye göre, fındık yağının yağ asitleri bileşiminde yüzde 80 oranında oleik asit bulunuyor ve bu oran zeytinyağı da dahil diğer bitkisel yağların üzerinde.

Oleik asit, yüksek tansiyon riskini azaltıyor, kötü kolesterolü (LDL) düşürüyor, iyi kolesterolü (HDL) artırıyor, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor, diyabetli hastaların insülin ihtiyacını azaltıyor, kan şekerini düzenliyor ve tümör gelişimini engelleyerek kansere karşı koruyucu etki yapıyor.

E vitamini fındık yağında diğer bitkisel yağlardan daha fazla miktarda bulunuyor. E vitamininin; üreme sistemine olumlu katkıda bulunduğu, alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı koruyucu etki yaptığı, vücut hücrelerini koruyarak yaşlanmayı geciktirdiği, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını önlediği belirtiliyor.

Fındık yağının yanma noktasının diğer yağlardan çok daha yüksek, 220 derece olduğu, ısıya karşı en dayanıklı yağ olduğu kaydedildi. Fındık yağı dışındaki diğer yağların, yüksek ısıya dayanamadığından pişirildiklerinde, (özellikle yüksek dereceli kızartmalarda) fiziksel ve kimyasal yapıları değişerek zehirli (toksik) özellikleri açığa çıktığı ifade ediliyor.

Fındık yağının, kızartmalarda kullanıldığında ortamda ve yiyecekte koku bırakmadığı, hafif ve lezzetli olması nedeniyle hamur işleri de dahil her türlü yemek yapımında çok iyi sonuçlar verdiği biliniyor.


Kaynak: giresungundem Etiketler : Eski, fındıklar, yağ, olacak,


Bu Haber Toplam 7718 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: