Ana Sayfa
Eynesil Kemaliye Afyon Şehitliğinde
02 Eylül 2010 Perşembe 20:41
Eynesil Kemaliye Köyü Derneği Afyon Giresun Şehitliğini ziyaret ederek geçmişini hayır dualarla andı.

Eynesil Kemaliye Köyü Derneği Basın bürosundan yapılan açıklama;

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Afyon Giresunlular Şehitliği etkinliklerine bu yıl Ayazağa'da yaşayan Giresunlular olarak katıldık.

30 Ağustos tarihinde düzenlenen etkinlik kapsamında Ayazağa'dan yola çıkan hemşerilerimiz bu yıl çocuklarımızın oluşturduğu folklor ekibiyle birlikte etkinliklere katıldı.

Önce Afyon iline bağlı Doğanlar Köyündeki şehitlik ziyaret edildi. Burada diğer illerden gelen Giresunlu hemşerilerimizinde katılımıyla yapılan anma törenine bir çok devlet yetkilisi ve komutanlarımız katıldı.

Şehitlerimiz için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve konuşmalar yapıldı.

Daha sonra köyün meydanında düzenlenen şenlikte folklor ekibimiz gösteriler yaparken özellikle Doğanlar Köyü halkı bu etkinliklerden dolayı çok memnun oldu. Köylüler " Bizler siz Giresunlulara çok şey borçluyuz. Atalarınız Giresun nere Afyon nere dememişler ve gelip burda bizi kurtarmak için savaşmış ve şehit olmuşlar. Bizlerde hem onlara hem size büyük saygı ve sevgi duyuyoruz. Sağolun varolun" dediler.

Giresunlu olarak atalarımızın bu toprağın her karışı için nasıl canlarını vermekten çekinmediklerini görmek ve hem onları ziyaret edip ruhlarına dualar etmek hemde çocuklarımıza da ecdadını unutturmamak adına yapılan bu ziyaretler çok önem arzediyor. Bu nedenle tüm Giresunlu hemşerilerimizi her yıl yapılan bu etkinliklere katılmaya davet ediyoruz.

Ayrıca bu etkinliğe katılmamızda büyük emeği olan başta Şişli Belediye Başkanı sayın Mustafa Sarıgül olmak üzere dernek başkan ve üyelerimiz sayın Zeki Topal sayın Halil Topal ve sayın Mustafa Civek'a çok teşekkür ediyoruz. 

GİRESUNLULAR AFYON'DA NASIL ŞEHİT DÜŞTÜ

   Kayıtlara göre, bozguna uğrayan ve can havliyle kaçan düşman askerleri, İscehisar'ın Doğanlar köyü sırtlarında Türk askerleriyle karşılaştı. Tepenin etrafına dikenli tellerden bir barikat ören Yunanlılar bu telleri aşmanın imkansız olduğuna inanıyorlardı. 

   Giresun'dan vatan savunmasına katılan kahramanlarımız sağdan soldan buldukları paslı kör makaslarla bir gecede bu telleri aştılar. Ne yazık ki düşmanın tellere bağladıkları çanlar çalınca askerlerimizin üzerine mermi yağdı.

    14 Giresunlu vatan evladımız, burada düşman askerlerinin açtığı ateş altında can verdi. Arkadaşlarına su getirmek için Doğanlar köyüne inen Ahmet Halis Asal, elindeki su bidonlarıyla geri döndüğünde 14 arkadaşının da şehit edildiğini gördü.

   1922 yılından 1977'ye kadar her yıl düzenli olarak şehit arkadaşlarının kabrini ziyaret eden Asal, kendi imkanlarıyla Giresun Şehitliğini yeniden düzenletti. "Ben ölünce, şehit arkadaşlarımın yanına defnedin, beni şehit arkadaşlarımdan ayırmayın" diyerek vasiyet eden Ahmet Halis Asal, 1977 yılında arkadaşlarının yanında toprağa verilir.

*******************

Kemaliye Köyü Derneğini,tüm katılımcıları ve bu işi organize eden Mustafa Civek'i tebrik ediyoruz.www.vatangiresun.com.Kaynak: Mustafa Civek Etiketler : Eynesil, Kemaliye, Afyon, Şehitliğinde,


Bu Haber Toplam 6169 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: