Ana Sayfa » Duyurular
Vali Şahin'den Basına Kahvaltı
10 Ocak 2012 Salı 22:46
Vali Dursun Ali Şahin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Valilikte basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

50’e yakın gazetecinin katıldığı kahvaltılı toplantıda gazetecilerle buluşan Vali Şahin, girişte tüm davetlilerin gününü kutladı.

Vali Şahin’de konuşmasına 10 Ocak’ın hem İdareciler, Mülki Amirler Günü hem de Çalışan Gazeteciler Günü olduğunu belirterek iki anlamlı günü bir arada kutlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Bugünün 1961’de çıkan 212 Sayılı Kanunla gazetecilerin kendi haklarını belirledikleri gün olduğuna dikkat çeken Vali Şahin, “Bir yerdeki gazete ve diğer basın yayın araçlarının fazlalığı demokrasinin gelişmişliğinin göstergesidir. Gazetecilerin, internet medyası yazarlarının fikirleri bizim için önemli. ” dedi.

“2012 yılı Giresun İçin Çok Farklı, farklı olduğu kadar da anlamlı bir yıl olacak” diyen Vali Şahin, ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Vali Şahin’in basın mensuplarının çeşitli konulardaki soruları karşısında açıkladığı görüşleri şu şekilde:

-Kümbet

Önümüzdeki günlerde Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. Özel İdare ile birlikte şu an uygulanan Kentsel Dönüşüm Projesi gibi Yayla Dönüşüm Projesi uygulayacağız. Yayladaki arazi sahipleriyle görüşüp, anlaşmalı olarak onların yerlerini yıkıp yeni yerler, dükkanlar yapacağız. Kümbet ve Bektaş bizim önceliğimiz. Yollarını tamamlıyor, bozuk yolları onarıyoruz. Kümbette tarihi Alman Çeşmesi gibi bir çeşme yapacağız. Kümbet’in çehresi değişecek. Kümbet ve diğer yaylalarımızı göçmen kampı olmaktan kurtaracağız.

-2012’de ilk etapta Giresun’da gerçekleştirilecekler

İlk etapta 25 m’lik Kale’ye giden yolu tamamladık. Şubat ayı sonunda Ada’yı çok farklı göreceksiniz. Aydınlatılması 24 saat canlı internet bağlantısı tamamlanacak. Nisan gibi teleferiğin ihalesini yaparak inşaatına başlayacağız. Eylül Ekim gibi artık adaya ve Kaleye teleferikle gideceğiz.

-Demiryolu ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Sergilenen Birliktelik

Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birliktelik her alanda devam edecek. Bir elin nesi var, 2 elin sesi var. Çok elin ise gümbürtüsü var. Bizler gümbürtüye gitmeden birlik beraberliğimizi sürdüreceğiz. Demir yolu konusuna gelirsek, Harşit Vadisi demiryolu için yaratılmış. Demiryolunun oradan geçmesi devletin yararına, karına olacaktır.

-Doğalgaz

Giresun’daki hava kirliliği had safhada. Nerdeyse Ankara’nın 1990’lardaki hava kirliliğine yakın. Bu işin düzelmesi için doğalgazın gelmesi şart. Bu yıl Mart ayı sonuna kadar 1000, yıl sonuna kadar da 4000 haneye doğal gaz bağlayacağız. Sahil kesiminde Ada Hastanesinden Erikliman’a kadar hattın doğalgaza geçişi sağlanacak. Firma ile anlaştık, her ay toplanarak eksiklikleri aksaklıkları görüşüyoruz. Ayrıca Aksu’daki okulların ve sanayi sitesinin doğalgaza dönüşümünü yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Bunlar gerçekleştiğinde %60-70 oranında hava kirliliğinin önüne geçeceğimize inanıyorum. Doğalgaza geçişin sahil kesiminde ilçelerde de gerçekleşmesi lazım. Tüm bunlar gerçekleştiğinde Giresun çok farklı bir çehreye bürünecek.

Kahvaltıdan sonra Gazeteciler Derneği adına söz alan Namık Baltaoğlu demokrasinin olmazsa olmazı özgür hür basının, gazetecilerin bu anlamlı gününde bir arada olmalarına vesile olan Vali Şahin’e teşekkür ederek tüm meslektaşlarının Çalışan Gazeteciler gününü kutladı.Etiketler : Vali, Şahin'den, Basına, Kahvaltı,


Bu Haber Toplam 4881 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: