Ana Sayfa » İlçeler
Tirebolu Belediye Başkanı’na Harşit Cephesi teşekkürü
31 Mart 2016 Perşembe 16:48


 

 

Önceki gün Birinci Cihan Harbinin önemli cephelerinden biri olan Kafkas Cephesi, Harşit Savunması ile ilgili tarihi bir çalıştaya davet edilerek, belgesel gösteriminde bulunup, konferans verdim. Tirebolu Belediye Başkanı vefalı dost, iyi insan Sayın Abdullah Karapıçak’ın daveti ile Giresun’daydım. Kafkas Cephesi – Harşit Savunmasının 100. Yılı olması dolayısıyla düzenlenen çalıştay ilk olması açısından çok önemli. 13 yıldan beri gerek belgeseller, gerekse basın – yayın aracılığı ile Harşit Savunmasının önemini anlatmaktayım. Ancak bugüne kadar bu sesimizi duyan olmadı. Kendisi de Tirabolu Harşit’li olan ve Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı’ndan önceki gün ayrılan Kocalei / Hereke doğumlu Ahmet Haluk Dursun beye bile Harşit Savunmasının önemini, bu bölgelerle ilgili Kültür Bakanlığı’nın çalışma yapmasını istememize rağmen sesimizi duyuramamıştık. Yılmadan, yorulmadan mücadelemizi sürdürdük, sürdürmeye de devam ediyoruz.

Göreve geldiği günden beri kültür ve tarih konuları ile yakından ilgilenen Tirebolu Belediye Başkanı Sayın Abdullah Karapıçak bir ilke imza atarak, 100. Yılında Harşit Savunması isimli bir çalıştay organize etti. Belediye kültür ve basın müdürlerinin organizasyonu ile çok güzel bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayın ilk olması çok önemliydi. İlk kez böyle bir resmi toplantı düzenleniyor, deyim yerindeyse Tirebolu – Harşit tarihine not düşülüyordu.

Çalıştayı canlı olarak tüm dünyaya yayınlayan Kanal 28 Televizyonunun sahibi Ayhan Akden’de bizzat toplantıyı takip edenler arasındaydı. Bu çalışmalara gönül veren eğitimci yazar Fahri Şirin bey, bu konuda çok büyük emeği olan bir isim. Harşit Savunması ile ilgili çalışma yaparken, ilk kaynak kitap olarak Fahri Şirin bey tarafından yazılan ve Kültür Bakanlığı tarafından basılan Harşit İsimsizleri isimli kitabını okumuştum. Kitap gerçekten çok önemli ve çok büyük bir boşluğu dolduruyor.  Harşit cephesi tarihine bu çalıştayla gerçekten önemli bir not düşülmüş oldu.

HARŞİT VADİSİ’NDE TARİHİ MİLLİ PARK ÇALIŞMALARI

Olayları ve olmasını istediklerinizi ısrarla takip etmeniz gerekiyor. 13 yıl önce Harşit Vadisi’nde yaşananlar, Birinci Cihan haberinde burada verilen mücadeleleri ilk kez Devri Alem programı olarak Türkiye gündemine getirmiştik. 13 yıldan beri bu bölgenin mutlaka ciddi şekilde araştırılıp, tarihi Milli Park olması için çalışmalar başlatmış, Doğankent Belediye Başkanı’na, Doğankent’İn isminin Harşit olarak değiştirilmesi önerisinde bulunduğumda, biz bu çalışmayı daha önce başlattık diyerek bir anlamda bize müjde vermişti.

Doğankent Belediye Başkanı’nı bu gezimizde ziyaret ettiğimde bizlere çok daha büyük bir müjde verdi. Doğankent isminin oy birliği ile Harşit olması için meclisten karar çıkarttıklarını, ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na bölgenin tarihi Milli Park olması ile ilgili çalışma yapılması şeklinde arzularını ilettiklerini, bunun üzerine Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Milli Park çalışmalarının başlatıldığına dair resmi yazının bir suretini verdi.

Çok önemli bir bilgi ve belgeydi. Gerçekten bu bölgeden bir tarihi milli park çalışmalarının başlatılması, üstelik bunun Harşit Savunmasının 100. Yılına denk gelmesi tarihi bir olay. Emeği geçen herkese ve özellikle Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürü Sayın Nurettin Taş beye teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Yapılan çalışmaların hedefe ulaşması, kubbede hoş seda bırakma adına çok önemli bir olay diye düşünüyorum. Son Karadeniz gezisinde duyduğum en önemli haberler ve müjdeler bunlardı.

TİREBOLU BELEDİYESİ’NDEN TARİHİ HARŞİT SAVUNMASI ÇALIŞTAYI

Tirebolu Belediyesi tarafından düzenlenen tarihi Harşit Çalıştayı ile ilgili geniş bir haber kaleme alındı. Medya kuruluşlarına gönderilen ve internet sayfasında da yayınlanan haber metnini sizlerle paylaşmak istiyorum. Haberi ayrıca gazetemizden de okuyabilirsiniz. Tirebolu Belediyesi’nin önderliğinde Yüzüncü Yıl dolayısıyla düzenlenen “Harşit Savunması Son Siperler” Çalıştayı 29 Mart 2016 Salı Akşamı saat 18:00’da yoğun ve aynı zamanda heyecanlı bir katılımla gerçekleşti. Çalıştaya Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’ın davetlileri olarak ünlü Belgeselci Araştırmacı-Yazar değerli büyüğümüz İsmail Kahraman, Tirebolu Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, Harşit Kaymakamı Uğur Köroğlu, Güce Kaymakamı Mustafa Köleoğlu, Harşit Belediye Başkanı Haşim Birol Tekin, Güce Belediye Başkanı Aytekin Geçgel, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, İl ve İlçeden Mülki Amirler, Giresun Valiliği Girtab Müdürü Tamer Uzuner, Siyasi Parti Temsilcileri, Gazeteciler, Emekli Savcı Araştırmacı Ahmet Kufacı ve Değerli Büyüğümüz Emekli Öğretmen Drama-Piyes yazarı Fahri Şirin’de katıldı. Kanal28 TV’den canlı olarak yayınlanan, sunuculuğunu Tirebolu Belediye Başkanlığı Basın ve Proje Danışmanı Fatih Furkan Akkaya’nın yaptığı program; Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’ın Açılış Konuşmalarını yapmalarının ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin Anısına 1 Dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. İlk olarak Tirebolulu Araştırmacı Yazar ve Tiyatro Yönetmeni Fahri Şirin “Harşıt Savunmasının Önemi” konulu konuşmalarını gerçekleştirdiler. Ardından  Araştırmacı Yazar Devr-i Alem programının Yapımcısı İsmail Kahraman Kop’tan Harşit’a adlı belgesel tadında sunumuyla ekran başındaki izleyenlere ve salondaki konuklara, çalıştayın önemini yaptığı araştırmalar sonucu elde ettiği belge ve görüntülerle paylaştı.

Çalıştayın öncülüğünü yapan Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak açılış konuşmalarında: “1.Dünya Savaşında Çanakkale Destanından sonra en önemli yere sahip olan Kop’tan Harşıt’a uzanan bu coğrafyanın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak ve yaşatmak için sizlerle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Doğu Karadeniz direnişinin son noktası olan Harşıt Vadisi’nde gönüllü birlikler tarafından gerçekleştirilen bu kutlu direniş, bugün bizlerin bu topraklarda huzurla yaşamasına en büyük vesiledir. “Tarihini bilmeyen, Ecdadını tanımayan;  Geleceğine yön veremez” şiarıyla atalarımızın bu topraklarda fedakârca yapmış oldukları bu onurlu davranışın gururunu yaşıyoruz. Bu güzel neslin torunları olarak bizlerde zor günlerde birlik ve beraberlikten ayrılmayan atalarımızın bu mirasını, çocuklarımıza taşımayı boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Sizleri de yoğun iş temponuzdan vakit ayırarak buraya geldiğiniz için kutluyor ve saygılarımı sunuyorum. Bu konuda bizlerle birebir çalışan emek veren hemşerimiz gazeteci yazar İsmail Kahraman Ağabey’e şükranlarımı sunuyorum. Hayırlı bir toplantı olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor, ülkemizin en çok birliğe ve beraberliğe ihtiyacı olan bu günlerde Tüm Anadolu’yu tıpkı bundan 100 yıl önce olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde kardeş olmaya davet ediyoruz. Bir olursak Biz oluruz, Biz olursak ancak güçlü oluruz. Hayırlı akşamlar diliyorum.”

Çalıştayda Tirebolu Kaymakamı,Güce Kaymakamı,Harşit Belediye Başkanı, Güce Belediye Başkanı ve Görele Belediye Başkanı kürsüde konuşmalarını yaparak çalıştayın ilk olmasının anlam ve önemine vurgu yaparak, devamlılığının sağlanması konusunda hemfikir olduklarını dile getirdiler. Harşıt Savunması tarihinin gün yüzüne çıkarılması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda gerekli tüm çalışmaların destekçisi olacaklarının sözünü verdiler.

 Etiketler : vatangiresun.com/Ahmet, demiray/Abdurrahman, Ada, /Adil, EmecanAydın, kömürcü/Mehmeh, Cebeci/Eynesil, Kemaliye, köyü, /Mustafa, Civek/, Erdal, Avcı, giresunhavadis.com/Adnan, Kara/İsmail, Akdoğan, gurbetcicotanaklar, ,


Bu Haber Toplam 3084 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: