Hamsi, tüketicinin yüzünü güldürdü.

Karadeniz'de avlanan Türk balıkçıların yakaladığı ve tezgahlarda satışa sunulan hamsi, tüketicinin yüzünü güldürdü.

Karadeniz'de avlanan Türk balıkçıların yakaladığı ve tezgahlarda satışa sunulan hamsi, tüketicinin yüzünü güldürdü.

Alınan bilgiye göre, Karadeniz'in Gürcistan tarafında, gemilerle av yapmalarına izin verilen Türk balıkçılar, hamsi sezonunun sonuna yaklaşılması üzerine, yakaladıkları hamsilerle yurda dönmeye başladı.

Bu balıkçılar tarafından yakalanan bol miktardaki hamsi, tezgahlarda satışa sunuldu. Vatandaşlar, bol olması nedeniyle 2 ile 2.50 TL'den satışı sunulan hamsiye büyük ilgi gösterdi.

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, yaptığı açıklamada, Karadeniz'deki hamsinin, yaklaşık 4 ay önce suların daha soğuk olduğu Rusya ve Gürcistan tarafına göç ettiğini ve bu nedenle fiyatının yükseldiğini söyledi.

Türklere ait 16 geminin de yaklaşık 3.5 aydır Gürcistan sularında avlandığını belirten Mutlu, ''Hamsi sezonunun bitmesine az bir zaman kala Türk gemileri yavaş yavaş dönmeye başladı. Balıkçılarımızın avladığı hamsiler Doğu Karadeniz'de piyasaya sunuluyor'' dedi.

Mutlu, bölgedeki hamsi fiyatında yaşanan düşüşün, Gürcistan'dan dönen Türk balıkçıların bol miktarda hamsi getirmesinden kaynaklandığını ifade ederek, ''Bugün, hamsinin kasası 20 ile 35 TL arasında satılıyor'' dedi.

 

Giresun, Giresun ilçelerinin en güncel haber sitesi Gurbettten Sılaya En Hızlı Yol sitesinden 16.01.2021 tarihinde yazdırılmıştır.