Ana Sayfa » GİRESUN
Gazeteci Zeki Al’ı Ebediyete Uğurladık…
28 Eylül 2021 Salı 00:13
Gazeteci Zeki Al’ın evinin önündeki helallik programına İstanbul, Bursa, Ankara ve Giresun’dan gelen arkadaşları ve aile yakınlarının katıldı.

  

Önceki gece vefat eden, Giresun şehrinin yetiştirdiği önemli bir kültür sanat insanı gazeteci-yazar bestekar gezgin ve eleştirmen olarak hemen her Giresun programında yer alan Emekli Öğretmen Zeki Al yaşamakta olduğu Sakarya’nın Akyazı İlçesine Bağlı Kuzuluk beldesinde toprağa verildi.

Yaklaşık 4 yıldır yakalandığı amansız hastalıkla mücadele eden hastalığına bakmaksızın hala yazan çizen hatta bu dönemde birde kendi derlediği türkülerden oluşan  kitap çıkaran Zeki Al için yaşadığı Kuzuluk’taki evinin önünde helallik alındı.

Gazeteci  Zeki Al’ın evinin önündeki helallik programına  İstanbul, Bursa, Ankara ve Giresun’dan gelen arkadaşları ve aile yakınlarının katıldı.

Helallik programı sonrası cenazesi Akyazı Gazi Süleyman Paşa Camiine getirildi burada kılınan ikinti namazı sonrası cenaze namazı kılınan Zeki Al Kuzuluk Merkez Mezarlığında ebedi istinatgâhına defnedildi.

Akyazı Gazi Süleyman Paşa Camiinde kılınan Cenaze namazına Karadeniz Konfederasyonu Genel Başkanı Sıtkı Ada, Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş, Arnavutköy Giresunlular Dernek Başkanı Ahmet Karasakal, Bağcılar Giresunlular Dernek Başkanı Hüseyin Melikoğlu, Sultangazi Bahat Hastanesi Halkla İlişkiler Müdürü, Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Ahmet Demiray, Gazeteci Kemalettin Kılıçarslan, Ali Kaplan, Sunucu Hacı Mehmet Günaydın,  Ethem Bakar katıldılar….

Kendi dilinden, Zeki Al Kimdir ?
27 Aralık 1947’fa yılbaşına 3 gün kala doğmuşum..
Nüfus kağıdında 02. 02. 1948 yazar.
Espiye Çam Mah. doğumluyum.
Babam memuriyet durumu ile Espiye’de evlenmiş.
Köyümüz Giresun Merkez Evren Köyü.
Babamı memurluk yaptığı yerlerde ilkokulu 4, Ortaokulu 2 ve liseyi 2 ayrı okulda tamamladım.
Giresun’da Sahil, dağbeli ve ova ilçelerimde gezip görmediğim yer kalmadı..
1969 yılında Bulancak’ta öğretmenlik ile memuriyet hayatım başladı.
5 yıl Giresun’da, 20 yıl Sakarya’da öğretmenlik yaptım. 1994 yılında emekli oldum. İstanbul’a yerleştim. İki kız çocuğu babasıyım.
Okul yıllarımda Bulancak Gençlik ile Giresun Kayadibispor’da futbol oynadım.
TSM ile Çağdaş Batı Müziği korolarında görev aldım. THM’de solo icralarım oldu.
Öğretmenlik yıllarımda kişisel resim ve ahşap işleri sergilerim oldu. Meslek hayatımda aldığım 30 ödülün 5-6 tanesi bu açtığım sergilerden. Çeşitli dergi ve gazetelerde folklor araştırmalarım yayımlandı. 45 yıldır ara vermediğim yazarlığım halan köşe yazıları yazdığım Giresun Gündem ile Trabzon Taka Gazetesi’nde devam etti.
48 yıl ara verdiğim türkülere 2018 yılında döndüm. Eski ve yeni türkü bestelerimden 9 tanesi klip oldu. Ulusal TV’lerde gösterilmeye devam ediyor. Kendi bestelerimden oluşan tür

Kaynak / GURBETCİ GİRESUN GAZETESİ

FOTOĞRAFLAR / AHMET KARASAKAL

 Etiketler : vatangiresun.com/Ahmet, demiray/Abdurrahman, Ada, /Aydın, kömürcü/Mehmeh, Cebeci/Eynesil, Kemaliye, köyü, /Mustafa, Civek/, Erdal, Avcı, giresunhavadis.com/Adnan, Kara/İsmail, Akdoğan, gurbetcicotanaklar, ,


Bu Haber Toplam 2746 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: