Ana Sayfa » GİRESUN
FİSKOBİRLİK VE ÇİKOLATA FABRİKASI
08 Haziran 2020 Pazartesi 21:55


 FİSKOBİRLİK VE ÇİKOLATA FABRİKASI

 Cumhuriyetin ülkemize kazanılımlarından  olan Aynı Demokrasi gibi üretici birlikleridir .onlardan biride 28 Temmuz 1938 Tarihinde kurulan Kısa Adı FİSKOBİRLİK olan Fındık tarım satış Kooperatifleri birliğidir. Bu kurum kendi yaşım itibariyle biraz biliyorum Çok badireler atlattı .     Kah siyasi iktidarların ihtirasına kurban oldu Kah ülkemizde özelikle devlet teşekkülünde olan kurumsal yapıların beceriksiz yönetimsel hataların kurbanı oldu. belkide bu idarecilerde ister istemez bu cendereye kurban oldular. Olan aslında Kendi değerine tabiri caizse kendi malına sahip çıkmayan Üretiçilere olmuştur. Fazla derine inmemekle beraber ancak şunu da hatırlatmadan geçersek kendimize ihanet etmiş oluruz. Ak-parti iktidara geldiğinde zaten fiskobirlik ele geçirilmişti. Zamanın Yönetim kurulu başkanı Salih Erdem vardı bir müddet bekleyen iktidar Fiskobirlik e ciddi anlamda finansman sağlamıştıı tabiki Hükümetinde burada yanlış yönlendirmeden hatası yokmuydu tabiki vardı. Aldığımız duyumlarda bu para üretici yerine Trabzonda iş merkezi Sanatçı Tarkana Reklam ücreti gibi harcamalarda kullanıldığı Giresun ve basını ve ülke basınınında bir süre gündemde kalmıştı. Oysaki İspanyada top koşturan Giresun evladı  Nihat Kahvecinin bir kargo şireketinin reklamında oynaması konunda fındık olması bence Tarkandan daha etkili olmuştu diye düşünüyorum .  Sonra üreticiye para bulamayan Birlik yönetimi tek çareyle teslim bayrağını ası vermişti. Bu arada hükümet te yanlış veya doğru Tarımsal birlik olan TMO yu devreye sokmuştu ebey yıl sonra. Bir süre sonra  Yaşar Pamuk yönetim kurulu başkanı oldu hükümet desteklemediği için çok mücadele etmesine rağmen düzlüğe çıkmayı başaramadı. Yasar pamuk başkaninda hakkını teslim edelim.

 Sonra bir yiğit Adan çıkmış Lütfi Bayraktar diye adeta taşın altına elini değil başını Koymuştu. Yönetimi alandan sonra öyle bir mücadele verdiğiki Bu kaçar yarın bırakır bıkar bu işten dediler ancak başkan  ve yöntemin kurulu  bir mücadeleye girdi personele maaş ödemeye para bulamazken şimdi yatırım yapacak seviyeye geldi   Giresun ve Fiskobirlik camiası kendisini unutmayacaktır. 

 Gurbetteki nacizane Giresun medya mensubu olarak kendilerine teşekkür ederim sahasında bu teşekkürü yapmıştırım . Geldiğimiz noktada Fiskobirlik yatırım noktasında Bir Çikolta fabrikasıyla ilgili kamuoyundaki gündem Fabrikanın Adapazarına yapılacağı konusunda diye söylemler var . Akparti il başkanı Kenan Tatlının  açıklamaları Fındığa değer veriyoruz Fındıkla ilgili yatırım yapan ve yapmak isteyen Özel sektöre yardımcı olduk  Fiskobirlike Bulancak 2 sanayi bölgesinde  24 dönüm yer tahsis ettik Fındık ve Fiskobirlik bizim için değerlidir ayrıca  Fiskobirlik yönetimi şehrimize Fındıkla iliği bir şeyler yapmak istiyorlarsa yardıma hazırız diye beyanat verdi.

Adapazarı Konusuna gelince Sakarya Büyük şehir belediye başkanı Ekrem Yücenin Söğütlüye kurmayı planladığı Çikolata Fabrikası için işin uzmanı Fiskobirlik Yönetim kurulu başkanı Lütfi Bayraktar’dan teknik bilgi aldığını öğrenmiş bulunuyoruz vede denilen gibi fiskobirlik bir yere gitmediği Giresun’da ve Karadeniz bölgesinde büyümeye devam edeceği ve önümüzdeki günlerde fiskobirlik adına güzel haber alacağımızı öğrenmemizde bizleri memnun etmiş durumda Fındık Yiyin Sağlıklı kalın.            

 

 

HABER:AYDIN KÖMÜRCÜEtiketler : vatangiresun.com/Ahmet, demiray/Abdurrahman, Ada, /Aydın, kömürcü/Mehmeh, Cebeci/Eynesil, Kemaliye, köyü, /Mustafa, Civek/, Erdal, Avcı, giresunhavadis.com/Adnan, Kara/İsmail, Akdoğan, gurbetcicotanaklar, ,


Bu Haber Toplam 2320 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: