Ana Sayfa
Dereli'de Aşırı Yağış Can Aldı
17 Haziran 2010 Perşembe 17:37
Dereli ilçemizde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketinde 1 kişi hayatını kaybetti.

*Yol göçüğünde uçan arabada bir kişi öldü!

   Dün akşama doğru başlayan yoğun sağanak yağış sebebiyle Kümbet-Yüce Köyü ve Kotana mevkii arasında karayolu bir çok yerde ulaşıma kapandı. Yollarda büyük hasar var.

 

   Bir araç Kotana mevkiinde yolun göçmesi nedeniyle gece saat 01:00 civarı Aksu deresine uçtu. Taksinin içinde sıkışan şoförü Lokman Güven’in araca sıkışarak öldüğü bildirildi. İş makinalarının yardımıyla dereden çıkarılan araçtan Lokman Güven’in Bereket HES şantiyesinde çalıştığı, Alancık Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu bildirildi.

   Yine Dereli ilçe merkezinde ahırı su basması nedeniyle Murat Angun’a ait olduğu bildirilen 2 sığırın boğularak telef olduğu bildirildi. Yine Yüce ve Güdül Köylerinde köprülerin, balık havuzlarının da selden zarar gördüğü alınan bilgiler arasında. (Kaynak:Harun Toylan)

******************

Aşırı Yağışlar

Etkili Oldu!

4.jpg 

Dün akşam saatlerinde İlimizin bazı bölgelerine yağan aşırı yağışlar hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Valiliğimizde meteorolojik uyarılar doğrultusunda yağış öncesi Kriz Merkezi oluşturuldu.  

 YAĞIŞLAR+..6.jpg 

Vali Mustafa Yaman, gece Dereli ve Doğankent ilçelerine giderek yağışın etkili olduğu alanlarda incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Vali Yaman, zaman zaman çalışmaları bizzat yönetti.

Valiliğimiz ön hasar tespiti yaparak, Başbakanlıktan acil ödenek talebinde bulundu.

 

YAĞIŞLAR+.6t..jpg 

Yağışlar özellikle, İl Merkezinin yüksek köyleri, Dereli, Yağlıdere, Güce, Görele (yüksek kesimler) Çanakçı ve Doğankent İlçelerinde etkili oldu. Yağışlar nedeniyle Aksu, Yağlıdere ve Harşit Çayı ile bunlara kavuşan dereler de suların kabarması sonucu su taşkınları ve heyelanlar meydana geldi. Dereli İlçesinde (köylerde) bazı evleri su bastı.

Kapalı bulunan yolların ulaşıma açılması başta olmak üzere aşırı yağıştan oluşan olumsuzlukların giderilmesi için için çalışmalar aralıksız sürdürülmektedir.

Hasar belirleme çalışmaları devam etmekte olup, yağan aşırı yağışlara bağlı sel ve heyelan afeti durum raporu ise şu şekildedir.

Güce İlçesi;      4 köy yolu ulaşıma kapalıdır.

Dereli İlçesi;    Dereli-Kümbet yolu kotana mevkiinde heyelana bağlı olarak ulaşıma kapalıdır. Güdül köyünde 1 ev heyelan tehdidi altındadır.

Dereli merkezde 5 katlı 1 ev muhtemel su baskınına karşı önlem olarak boşaltılmıştır.

Çanakçı İlçesi; Heyelan nedeniyle kapanan Karabörk- Kahraman gurup yolu ulaşıma açıldı.

Kuşköy- Deregözü- Düzköy- Çağlayan- Kahraman- Akköy ve Bakımlı Köyleri ve bağlılarının yolları heyelan nedeniyle ağır hasarlıdır.

Yağlıdere İlçesi; Yağlıdere –Üçtepe- Akpınar karayolu dere tahribatı nedeniyle ulaşıma kapalı olduğundan, bu yoldan ulaşımı sağlanan 14 köye ulaşım sağlanamamaktadır. Ayrıca İlçenin Koçluca köyünde 4 evde su baskınına uğradı.

       Doğankent İlçesi; 8 Köy yolu ulaşıma kapalıdır.

        TCK (Karayolları); Doğankent-Kürtün Devlet Yolu Üçtaş Köyü Mevkiinde ulaşıma kapalıdır.Kaynak: Zeki AL Etiketler : Dereli'de, Aşırı, Yağış, Can, Aldı,


Bu Haber Toplam 10170 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: