Ana Sayfa » Belediyeler
’GÖRELE KAZASI NİKÂH KAYITLARI’ KİTABI ARŞİVLERDE YERİNİ ALDI
05 Ekim 2021 Salı 23:57
Görele Belediyesinin katkılarıyla basımı tamamlanarak yayına sunulan ‘Görele Kazası Nikah Kayıtları’ kitabı okuyucularıyla buluştu.

 ’GÖRELE KAZASI NİKÂH KAYITLARI’ KİTABI ARŞİVLERDE YERİNİ ALDI.

Görele Belediyesinin katkılarıyla basımı tamamlanarak yayına sunulan ‘Görele Kazası Nikah Kayıtları’ kitabı okuyucularıyla buluştu.

Görele Belediyesi kültür yayınlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. 15. Kitabımız olan ve 1825 yılından 1929 yılına kadar Görele’nin yanı sıra Eynesil ve Çanakçı’yı da içerisine alan ’Görele Kazası Nikah Kayıtları’ kitabımız arşivlerde yerini aldı.

Araştırmacı – Yazar Ayhan Yüksel tarafından kaleme alınan ‘Görele Kazası Nikah Kayıtları’ kitabı Görele başta olmak üzere Eynesil ve Çanakçı ilçelerinin 1825 yılından 1929 yılına kadarki nikah kayıtları göze çarpıyor.

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener tarafından tanıtımı yapılan ‘Görele Kazası Nikah Kayıtları’ kitabı şer’iyye sicilleri adı verilen kadıların/naiblerin tuttuğu mahkeme defterlerindeki nikah/ izinname kayıtlarına dayanmaktadır. Söz konusu kayıtlar Osmanlı Tarihlerinde rastlanmayacak mahiyette bilgileri içermektedir. Sosyal tarih ile alakalı yapılacak ve bugünle de bağ kurulabilecek araştırmalara zemin hazırlayacaktır. Bu çerçevede elinizdeki Görele Kazasına ait nikah kayıtları 13 defterde toplanmıştır. Komşu kaza şer’iyye sicil kayıtları da taranarak çerçevenin genişletilmesine çalışılmıştır.

Erener, önemli bir kültür yayınının daha arşivlerde yerini aldığını belirterek, kültür kitabımızın yazarı Ayhan Yüksel’e teşekkür etti.

Görele Belediyesinin 15. Kültür yayınının arşivlerde yerini aldığını ifade eden Erener, şunları kaydetti:

“Görele, Eynesil ve Çanakçı ilçelerindeki nikah kayıtlarıyla derlenmiş bilgi yüklü bir kültür yayınımız daha arşivlerde yerini aldı. Bu yayınımız belediyemizin katkılarıyla çıkarılan 15. kitabımız oldu. Kültür yayınlarımızı desteklemeye, katkı sağlamaya devam ediyoruz. Emeği gecen herkese teşekkür ediyorum”

Kitabın Yazarı Ayhan Yüksel ise, Belediye Başkanı Tolga Erener’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

 Etiketler : vatangiresun.com/Ahmet, demiray/Abdurrahman, Ada, /Aydın, kömürcü/Mehmeh, Cebeci/Eynesil, Kemaliye, köyü, /Mustafa, Civek/, Erdal, Avcı, giresunhavadis.com/Adnan, Kara/İsmail, Akdoğan, gurbetcicotanaklar, ,


Bu Haber Toplam 2696 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: